Ümitvar Derneği

“ÜMİTVAR”SANIZ, ÜMİT VAR DEMEKTİR

28 MAYIS 2008 günü, bahar mevsiminin en renkli, en cazibeli ayında başladı ÜMİTVAR’ın macerası… Baharla birlikte yeniden diriliş, yine yeni yeniden can oluş, canlanış hamlesiydi ÜMİTVÂR… Bitmez, tükenmez bir heyecan, engellenemez bir hizmet coşkusu, kalıplara sığmaz bir dava aşkı vardı mayasında… Geçmişten ümit alarak, geleceğe ümitle bakıyordu. Öyle de olmalıydı. Zira ümit aşılayan bir kitabı rehber edinmişti “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kafirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümit kesmez.” demiyor muydu, Kur'an-ı Mu'cizü'l-Beyan.

 

Ümitsiz olamazdı, ümitsiz yaşayamazdı. Çünkü ümitsizlik; kanser gibi bir hastalıktı, vücuda sinsice yayılarak, kuvve-i maneviyeyi öldürürdü. Ümitsizlik, iradenin felç olmasıydı, kemale giden yolun önündeki en büyük engeldi. En karanlık günlerde, karamsarlık nedir bilmeyen Ümit Süvarisinden ders almıştı madem, o da onun gibi haykırmalıydı: Ümitvar olunuz; şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sada, İslam’ın sadası olacaktır!" 

Bu iştiyak ve şevkle başladı faaliyetlerine. Kâinatın Efendisi’ni anmakla açtı hizmet perdesini. İzmir’in en büyük spor salonunda, Prof.Dr. Ahmet AKGÜNDÜZ, İslam YAŞAR, Engin NOYAN, Eşref Ziya TERZİ, Mustafa CİHAT ve Serdar TUNCER’le “Sirâc-ı Hakikat”, “Şems-i Hidâyet”, “Vesîle-i Saadet”olan EFENDİMİZİ binlerce kişiye anlatarak İzmir’de bir ilki başardı.

   

Risale-i Nur Enstitüsü’nden devraldığı “Risale-i Nur’u Anlama Seminerleri”ni hiç hız kesmeden, devam ettirdi. Risale-i Nur’un onlarca konusunu, sahasında uzman konuşmacılara “izah ve şerh” ettirdi. Şemseddin ÇAKIR’la “İttihad-ı İslam”, Levent ERTEKİN’le “Hürriyet”, Halil KÖPRÜCÜOĞLU ile “Kader”, Metin KARABAŞOĞLU ile “Esma’ül Hüsna”, Nihat DERİNDERE ile “Eski Said’ten Yeni Said’e Bediüzzaman”, Dr.Hakan YALMAN’la “Tevhid Nazarıyla Şifa”, Yrd.Doç.Dr. Atilla YARGICI ile “Muhabbet”, Prof.Dr. Bünyamin DURAN’la “Küresel Barış ve Risale-i Nur”, İbrahim KAYGUSUZ’la “Şahs-ı Manevi ve Meşveret”, Necmi İLGEN (Çantacı Necmi) , Prof.Dr. Kenan ERDOĞAN ve Hasan SELVİ ile “Uhuvvet” konuları yeniden nazarlara sunuldu.

 

Ümitvar Derneği’nin geçmişine baktığında, iftihar ettiği bir muhteşem faaliyeti de Risale-i Nur’ların Doğuş ve Neşir Yıllarını anlatan BEDİÜZZAMAN SERGİSİ’dir. İzmir Balçova Termal Tesisleri’nde gerçekleştirilen ve 6 gün halka açık olan sergiyi, Ege Bölgesinin dört bir tarafından akın eden, yaklaşık 15 bin kişi ziyaret etti. Birçok ihda hikayesine vesile olan sergi, basında ve televizyonlarda geniş yankı uyandırdı. İzmir’de ilk kez gerçekleştirilen bu faaliyet ile Ümitvar, bir ilkin daha altına imza atmış oldu.

 

Türkiye’nin en büyük cezaevi olan Şakran Cezaevi’nde 5.500 hükümlü ve tutuklu olduğunu öğrenen Ümitvar durur mu? Hemen bir kampanya başlatarak 5.500 Küçük Sözler kitabını, cezaevlerinin “Medrese-i Yusufiye” olması temennisiyle Şakran’a gönderdi.

Van Depreminde battaniye ve para yardımlarıyla, Suriye Zulmünde kıyafet yardımlarıyla musibetzedelerin yanında oldu. İhtiyaç sahiplerini hiç unutmadı, burslarla, gıda yardımlarıyla şefkat elini hep uzattı.

Ücretsiz kurslarla çocuklara ve hanımlara kapılarını açtı, halen ücretsiz İngilizce Kursu ve El Sanatları Kursu devam ediyor…

Risale-i Nur’u her kesime duyurmayı, iman hakikatlerini her yaştan insana ulaştırmayı gaye edinen Ümitvar, 7 yaşından 70 yaşına kadar herkese, yaş seviyesine göre düzenlediği programlarla, nur dağıtmaya, nur’u paylaşmaya devam ediyor.

"Yaşasın sıdk (doğruluk)! Ölsün yeis (ümitsizlik), muhabbet devam etsin"

Ahmet YILMAZ
www.umitvar.org

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile